Czym jest chmura? 13 kluczowych pojęć, które powinni znać wszyscy sprzedawcy

Autor: Daria Widerowska

Chmura (chmura obliczeniowa, cloud computing) to jedna z największych rewolucji IT ostatniej dekady. Prawie wszystkie przedsiębiorstwa (93%, według badania przeprowadzonego przez Flexera) korzystają z chmur publicznych i prywatnych, a wydatki na nie mają tylko wzrosnąć. Zgodnie z raportem MarketsAndMarkets, w ciągu najbliższych pięciu lat oczekuje się, że globalny rynek przetwarzania danych w chmurze wzrośnie o łączną roczną stopę wzrostu (CAGR) - 17,5%.

Oto niektóre z najważniejszych pojęć z obszaru cloud computingu, dzięki którym będziesz mógł łatwo śledzić rozwój branży i lepiej zrozumieć jej możliwości.

Chmura obliczeniowa

To, co jest powszechnie znane jako „chmura”, „chmura obliczeniowa” lub „cloud computing”, obejmuje wszystkie usługi — przechowywanie i dostęp do danych,programów, sieci, analiz. Chmura umożliwia centrom danych działanie jak Internet, a dostęp do zasobów obliczeniowych, a także udostępnianie ich w bezpieczny i skalowalny sposób.

Dostawca chmury

Dostawca chmury to firma, która dostarcza infrastrukturę, platformy, aplikacje biznesowe lub usługi przechowywania w chmurze innym organizacjom, lub osobom fizycznym. Niektórzy z czołowych globalnych dostawców chmury to Microsoft, Amazon i Google.

Edge computing

Edge computing to przetwarzanie i analiza danych, która odbywa się na „brzegu” rozproszonej architektury IT, w pobliżu miejsca, w którym powstają dane. Edge computing to zdecentralizowane podejście, które umożliwia organizacjom optymalizację systemów przetwarzania w chmurze, poprzez lokalne przetwarzanie niektórych danych. Według Gartnera obecnie mniej niż 10% danych generowanych przez przedsiębiorstwa jest tworzonych i przetwarzanych na „brzegu” sieci, ale do 2025 roku liczba ta wzrośnie do 75%.

DaaS, IaaS, PaaS, SaaS

Daas (Desktop as a Service) to wirtualny pulpit, który umożliwia przedsiębiorstwom zaspokojenie potrzeb pracowników zdalnych, w zakresie bezpiecznego dostępu do aplikacji korporacyjnych. Wzrost popularności pracy w domu w ostatnim czasie przyczynił się do spopularyzowania DaaS.

IaaS (Infrastructure as a Service) to usługa dostarczająca zwirtualizowaną infrastrukturę komputerową przez Internet. Główne zastosowania IaaS obejmują opracowywanie i wdrażanie aplikacji PaaS, SaaS i aplikacji internetowych.

PaaS (Platform as a Service) to oparte na chmurze środowisko obliczeniowe, które odtwarza tradycyjne komponenty infrastruktury w chmurze, umożliwiając programistom tworzenie i wdrażanie oprogramowania na zasadzie płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem.

SaaS (Software as a Service) to sposób dostarczania usług i oprogramowania na żądanie. Oprogramowanie jest zwykle hostowane na serwerach dostawcy i dostępne dla użytkowników za pośrednictwem klientów internetowych. Dostawca dba o utrzymanie aplikacji oraz zarządzanie jej bezpieczeństwem, wydajnością i dostępnością. Aplikacje SaaS są zwykle dostarczane w modelu pay-as-you-go. Firma badawcza IHL Group przewiduje, że rynek SaaS dla handlu detalicznego i hotelarstwa wzrośnie na całym świecie o 242% w ciągu najbliższych czterech lat.

„CIO mogą zainwestować znacznie mniej gotówki, wykorzystując technologię chmury, zamiast zwiększać pojemność lokalnego centrum danych lub nabywać tradycyjne licencjonowane oprogramowanie”.

Sid Nag, wiceprezes ds. badań w Gartner

Internet rzeczy (IoT)

Internet rzeczy to sieć stworzona przez urządzenia komputerowe osadzone w obiektach fizycznych, która może łączyć się z Internetem. Obecnie wiele przedmiotów codziennego użytku może łączyć się z Internetem, w tym samochody, sprzęt AGD, zegarki, dzwonki do drzwi, pomoc domowa itp. Sklepy detaliczne są również coraz częściej zapełniane przedmiotami obsługującymi IoT, takimi jak wózki sklepowe, które mogą pomóc kupującym znaleźć produkty na ich liście, poprzez cenniki, które mogą zmieniać się w czasie rzeczywistym w zależności od zapotrzebowania, aż po systemy oświetleniowe i grzewcze, które optymalizują zużycie energii.

Microsoft AppSource

AppSource to sklep firmy Microsoft zawierający aplikacje oparte na rozwiązaniach chmurowych firmy Microsoft (w tym między innymi Office 365, Dynamics 365 i Power BI). Użytkownicy firmy Microsoft mogą rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu oprogramowania za pomocą aplikacji stworzonych przez firmę Microsoft lub jednego z certyfikowanych partnerów firmy Microsoft.

Microsoft Azure

Publiczna platforma przetwarzania w chmurze firmy Microsoft i jedna z wiodących chmur publicznych na świecie. Platforma Azure zapewnia szereg usług w chmurze, w tym pamięć masową, narzędzia zwiększające produktywność, inteligentną analizę i uczenie maszynowe, a także możliwość tworzenia, testowania i wdrażania aplikacji oraz zarządzania nimi. Platforma Azure obsługuje zarówno wdrożenia chmurowe, jak i hybrydowe. Według TechRadar jest to „najlepsza platforma usług w chmurze” na rynku, oferująca wysoce kompleksowe usługi dla wszystkich rodzajów przemysłu.

Chmura prywatna, publiczna i hybrydowa

Prywatna chmura to platforma cloud computing poświęcona jednej firmie do użytku prywatnego. Chmury prywatne mogą być budowane we własnym centrum danych firmy lub zlokalizowane poza jej siedzibą (będące własnością i dostarczane przez organizację zewnętrzną). Za zarządzanie, utrzymanie i aktualizację centrów danych odpowiada firma będąca właścicielem chmury.

Chmura publiczna to usługa obliczeniowa będąca własnością zewnętrznych stron trzecich. Jest ona dostarczana za pośrednictwem sieci publicznej, takiej jak Internet. Usługodawca zazwyczaj udostępnia publicznie zasoby, takie jak aplikacje i pamięć masowa, bezpłatnie lub w modelu pay-per-use. Wiodące chmury publiczne to Microsoft Azure, AWS, Google Cloud i Alibaba Cloud.

Hybrydowa chmura jest to środowisko, która zawiera mieszankę usług chmury prywatnej, publicznej i on-premises. Model hybrydowy jest coraz bardziej popularny wśród firm, ponieważ umożliwia im konfigurowanie własnego zestawu aplikacji wewnętrznych i opartych na chmurze, w zależności od ich potrzeb. 87% przedsiębiorstw, które wzięły udział w raporcie Flexera State of the Cloud Report twierdzi, że stosuje strategię chmury hybrydowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przeniesieniu swojej działalności do chmury, ale nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się z naszymi ekspertami i uzyskaj odpowiedzi na wszystkie pytania.

magnifiercrosschevron-downtext-align-right