Błąd nr 6

Pułapka prezentacji demonstracyjnej

Panuje przekonanie, że nikt nie jest w stanie ocenić książki po okładce.

Dlatego przez klienci niezmiennie wierzą, że zapoznanie się z wersją demonstracyjną oprogramowania ułatwi im podjęcie decyzji. Niestety, okazuje się, że jest to nie tylko fałszywa ale i kosztowna postawa. Wybór oprogramowania na podstawie ustawionych szablonowych prezentacji może być bardzo drogim błędem.

Istnieje wiele czynników, które należy uwzględnić w wyborze systemu, lecz interfejs graficzny wersji demonstracyjnej jest z pewnością ostatnim z nich. Wykorzystanie wersji demonstracyjnych jest jednak częstą techniką sprzedawców, którzy próbują przekonać klienta, że system idealnie spełnia jego wszystkie potrzeby. Wiele firm ulega złudzeniu, że oprogramowanie pokazywane podczas takich prezentacji to najlepszy wybór.

handel detaliczny

Poradnik wyboru systemu zarządzania sprzedażą detaliczną

system retail
handel detaliczny

W pierwszej kolejności należy jednak skoncentrować się nie na efektach graficznych ale na branżowej funkcjonalności systemu oraz przeanalizowaniu zagrożeń i kosztów wdrożenia.

  • Jak można ocenić projekt i architekturę oprogramowania?
  • Czy proponowana wersja jest wersją najnowszą? Czy rozwiązanie sprawdziło się w podobnych firmach?
  • Czy oprogramowanie będzie harmonijnie współpracowało z innymi wykorzystywanymi systemami?
  • Czy pracownicy zaakceptują nowe rozwiązania?
  • Czy oprogramowanie jest skalowalne?

Często sprzedawcy oprogramowania zapytani o powyżej wymienione kwestie, nalegają, aby najpierw zapoznać się z wersją demonstracyjną? Bazowanie na wersji demonstracyjnej jest jednak bezproduktywne i kieruje proces wyboru systemu na złą ścieżkę.

Oblicz koszt wdrożenia systemu w Twojej firmie

TOP