Czy sklepy stacjonarne stały się zbędne w handlu detalicznym?

Autor: Daria Widerowska

Podczas pandemii COVID-19 Internet stał się podstawowym kanałem dla sprzedawców detalicznych. Mimo że całkowite wydatki spadły, sprzedaż za pośrednictwem platform e-commerce wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem. Imponujące wyniki mogą przyćmić fakt, że e-commerce nadal stanowi tylko niewielki procent całkowitej sprzedaży detalicznej: w Stanach Zjednoczonych liczba ta wynosi zaledwie 14,5%, według danych eMarketer.

Oznacza to, że ponad 85% handlu detalicznego nadal odbywa się w sklepach fizycznych, co sprawia, że synergia między online i offline jest kluczem do sukcesu handlu detalicznego w najbliższej przyszłości.

Oto osiem powodów, dla których nadal powinieneś inwestować w swoje sklepy stacjonarne:

1. Ludzie chętniej kupują produkt, gdy widzieli go osobiście.

Według badań KPMG głównym powodem, dla którego konsumenci wolą robić zakupy w sklepach stacjonarnych, jest możliwość obejrzenia, doświadczenia i przetestowania produktów przed ich zakupem. Posiadanie fizycznego sklepu, do którego klienci mogą się udać i upewnić się, że na przykład wybrana farba ma dokładnie taki kolor, jaki chcą, może rozwiać wątpliwości konsumentów i pomóc w sfinalizowaniu sprzedaży. Zapoznanie się z produktem „na półce sklepowej” może również zmniejszyć ryzyko jego zwrotu.

2. Klienci, którzy odbierają przedmioty w sklepie, kupują dodatkowe rzeczy.

Click and Collect” (czyli inaczej możliwości zakupów online i ich odbioru w sklepie) są niezwykle popularne zarówno wśród klientów, jak i sprzedawców detalicznych. W porównaniu z dostawą do domu, odbiór może być wygodniejszy dla klientów, ponieważ umożliwia im odebranie zakupów w dowolnym momencie, bez konieczności czekania na kuriera w domu. 

Dla sprzedawców detalicznych odbiór w sklepie oferuje wiele korzyści: jest tańszy niż dostawa, „sprowadza” klientów do sklepu, a co za tym idzie może doprowadzić do większych zakupów i wzrostu wartości koszyka zakupowego. Według badań firmy Forrester od 30% do 40% konsumentów korzystających z opcji „Click and Collect” kupuje dodatkowe produkty po wejściu do sklepu.

3. Sklepy stacjonarne mogą obniżyć koszty zwrotów.

Przedmioty kupione w sklepach stacjonarnych są rzadziej zwracane niż produkty kupione przez Internet. Według Davida Sobie, współzałożyciela i dyrektora generalnego Happy Returns, „kupujący zwracają 5-10% produktów zakupionych w sklepie stacjonarnym i aż 15-40% tych, które zakupią online”.

Umożliwienie kupującym wymiany bądź zwrotu produktów zakupionych przez Internet w sklepie stacjonarnym może pomóc obniżyć koszty zwrotów poprzez zniesienie opłat za wysyłkę i transport. Konsumenci bardzo cenią taką możliwość. Według danych NRF 80% kupujących twierdzi, że woli zwrócić produkty do sklepu niż odesłać kurierem.

4. Wysokiej jakości, indywidualna obsługa klienta zwiększa sprzedaż.

Pomimo popularności zakupów online, zmysł dotyku nadal jest ważną częścią doświadczenia w handlu detalicznym. Według badań RetailEXPO, prawie dwóch na trzech (64%) kupujących twierdzi, że wykwalifikowani sprzedawcy i doradcy są ważnym czynnikiem, dla którego wybierają zakupy w sklepie stacjonarnym, a trzech na czterech (75%) kupujących jest w stanie wydać więcej, jeśli otrzymają wysoką jakość obsługi ze strony personelu sklepu.

5. Doświadczenie marki jest nadal z natury fizyczne.

Handel detaliczny to wysoce konkurencyjna branża. Chociaż wyróżnienie się w Internecie może być trudne, to sklep stacjonarny daje Ci większe szanse na stworzenie atrakcyjnej marki. Salony wystawowe i sklepy koncepcyjne pozwalają „zagłębić” klienta w marce, zadbać o niepowtarzalne doznania zakupowe, zaprojektować i zapewnić doświadczenia, które nie są możliwe do zaoferowania online. 

6. Sklepy stacjonarne jako część łańcucha dostaw.

W sprzedaży wielokanałowej koszty logistyczne mogą wymknąć się spod kontroli i znacząco obniżyć marże. Niektórzy sprzedawcy detaliczni uzyskują oszczędności, wykorzystując niektóre lub wszystkie swoje sklepy stacjonarne jako magazyny i centra realizacji zamówień, aby wspierać i wzmacniać swój łańcuch dostaw. Przekształcenie sklepu w tak zwany „dark store” może pomóc obniżyć koszty zarządzania zapasami i poszerzyć zasięg geograficzny, umożliwiając szybszą i skuteczniejszą dystrybucję.

7. Otrzymujesz bezpłatne badania rynkowe dotyczące preferencji i nawyków klientów.

Sklep modowy ModCloth otworzył swój pierwszy sklep stacjonarny po 13 latach sprzedaży wyłącznie online. „Odkryliśmy małe rzeczy, szczegóły, które kochają nasi klienci” - powiedział USA Today Matt Kaness, prezes i dyrektor generalny ModCloth. „Uwielbiają przyglądać się detalom, takim jak podszewki w sukienkach czy spódnicach, jak i kieszenie w spodniach. Chociaż dane zebrane ze sklepu internetowego mogą pomóc dostrzec trendy, sprzedawcy detaliczni mogą dowiedzieć się wiele o swoich klientach, po prostu obserwując ich zakupy, wchodząc z nimi w bezpośrednią interakcję.

8. Sklepy stacjonarne zwiększają ruch w Twoim sklepie internetowym.

Badania przeprowadzone przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych pokazują, że kiedy detalista otwiera nową fizyczną lokalizację sklepu, ruch na jego stronie internetowej wzrasta o 37% w kolejnym kwartale. Według raportu L2 „Death of Pureplay Retail”, wraz z otwarciem sklepu stacjonarnego, liczba wzmianek o marce w sieci gwałtownie wzrasta. L2 dodaje, że temu szumowi online towarzyszą zwiększone zyski finansowe, co sprawia, że ​​sklepy są dobrą inwestycją zarówno pod względem popularności, jak i rentowności.  

 Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach dla handlu detalicznego zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami retail.

magnifiercrosschevron-downtext-align-right